Program Industry Day 2019

Program Industry Day 2019

Ticket office open from 8:30 am

09:00 - 09:30    Industry Brunch

09:30 - 11:00    Guest Region: Svizzera Italiana

Damiano Mattei, RSI Radiotelevisione svizzera, Head of Children and Youth content
Nicola Bernasconi, Producer, ROUGH CAT sagl, “I segreti del mestiere” by Andreas Maciocci, 2019
Milly Miljkovic, Animator “I segreti del mestiere” by Andreas Maciocci, 2019
Gaston Dupuy, Animator “I segreti del mestiere” by Andreas Maciocci, 2019
Gabriella de Gara Bucciarelli, Vice President of Castellinaria Festival del cinema giovane

Moderated by Nadia Dresti (Director of Ticino Film Commission)

11:00 - 12:30    Media Desk Suisse: Get trained, stay connected!
With:  
Corinna Marschall, Geschäftsführerin MEDIA Desk Suisse
Nienke Poelsma, Cinekid for Professionals, NL
Annick Teninge, La Poudrière, FR
Michelle Nardone, The Animation Workshop, DK

12:30 - 13:30    Lunch

13:30 - 16:30    CREATIVE  – INNOVATIVE  – PRODUCTIVE

13:30 - 13:55    Opening talk: Tod Polson, Creative Director, Concept Artist & Author, THA
14:00 - 14:30    On Creativity: Tod Polson, Creative Director, Concept Artist & Author, THA
14:35 - 15:05    Making of: Gints Zilbalodis, Director, Animator, LV
15:10 - 15:40    Input: Zoé Farac, Senior Developer kids/youth/family SRF
15:45 - 16:15    Highlight Masterclass: Simon Davies, Head of Recruiting at Industrial Light & Magic London, UK

16:30 - 18:30    Fantoche Swiss Animated Commission Showcase & Award

Jury:

- Luana Derungs (Producer & Founder, Nische Productions)
- Peter Beck (President Swissfilm Association, Creative Director & Director, Beck & Friends GmbH)
- Nathan Ornick (Managing Director & Partner, Boostplus Boost + Creative Production)
- Bart Wasem (Design, Direction & Partner, Regardez! Entertainment GmbH)

16:30 -  17:15    Screenings

  • Swiss Animated Commission Showcase 2018/2019
  • Shortlist Präsentation
  • Nominierung für einen EDI - Schweizer Auftrags- und Werbefilmpreis
    (in cooperation with Swissfilm Association)

17:30 - 18:00    Presentations: What’s Up Switzerland
short presentations of swiss studios/collectives/talents

  • PULK
  • Team Tumult  (winner last year)
  • Regardez! Entertainment GmbH

18:00 - 18:30    Announcement of winners & award ceremony

18:30        Apéro