Best of 2020

Die Award Winner 2020 on Tour

Jedes Jahr nach dem Festival geht die Crème de la Crème des animierten Kurzfilms auf Tournee.

Chaque année après le festival, une sélection des meilleurs court-métrages d’animation part en tournée.

Ogni anno, dopo il festival, una selezione dei migliori cortometraggi d’animazione parte in tournée.

Every year after the festival, a selection of the best new animated short films goes on tour.

 

Presenting Partner: SRG SSR

 

Best of Fantoche on Tour 2020/2021

ab 1.10.2020 Riffraff, Zürich

4.10.2020 Bourbaki, Luzern, Sonntags-Matinée

7.10.2020 Freier Film, Aarau

17.10.2020 Kino Krone, Kulturnacht Burgdorf

6.11.2020 Odeon, Brugg

15.11.2020 Kino Weinfelden

19.11.2020 Kino Cameo, Winterthur

26.11.2020 Kunsthaus sans titre, Potsdam DE

4.12.2020 Atelier Teatro, Camedo

13.01.2021 La Marotte, Affoltern am Albis

13.–15.05.2021 Fantasy Basel

 

Best Kids on Tour 2020/2021

ab 1.10.2020 Houdini, Zürich

4.10.2020 Bourbaki, Luzern

7.10.2020 Bourbaki, Luzern

1.11.2020, Kino Cameo, Winterthur

14.-28.11.2020 Castellinaria, Bellinzona

15.11.2020 Kino Weinfelden

29.11.2020 Lichtspiel/Kinemathek Bern

6.2.2021 Atelier Teatro, Camedo

 

BEST OF FANTOCHE ON TOUR 2020 Filmprogramm
ab 16 Jahre, 90 Min. 

SWISS AUDIENCE AWARD
Signs, Dustin Rees, CH 2020, 10’40”

SWISS YOUTH AWARD
Average Happiness, Maja Gehrig, CH 2020, 7’

BEST FILM
Something to Remember, Niki Lindroth von Bahr, SE 2019, 5’13”

BEST SWISS
Aletsch Negative, Laurence Bonvin, CH 2019, 8’57”

INTERNATIONAL AUDIENCE AWARD
Ties, Dina Velikovskaya, RU 2019, 7’39”

HIGH RISK
Freeze Frame, Soetkin Verstegen, BE 2019, 5‘

NEW TALENT
Précieux
, Paul Mas, FR 2020, 12’45”

FANTASTIC SWISS
Interdimensional Melancholy, Team Tumult, CH 2019, 1’17”

HIGH SWISS RISK
Little Miss Fate, Joder von Rotz, CH 2020, 8’14”

 

BEST KIDS Filmprogramm
ab 6 Jahre 
67 Minuten

YOUNG AUDIENCE AWARD
Apple Tree Man
, Alla Vartanyan, RU 2020, 10’43”

Merry Grandmas, Natalia Mirzoyan, RU 2020, 8‘

Out There, Judit Orosz, HU 2020, 8’51

BEST KIDS
Avec le Do de la Cuillère, Laurent Wassouf, Clément Crosnier, Edgard Cros, Theoline Chapas, Nolwenn Pétereau, Nedellec Anouk, Lucas Ancel, FR 2019, 6‘

Warum Schnecken keine Beine haben, Aline Höchli, CH 2019 10:44

KIDS COMPETITION SPECIAL MENTION
La pêche miraculeuse, Fabrice Luang-Vija, FR 2019, 7‘

EL INTRONAUTA, Jose Arboleda, CO 2020, 15’52”