Best of Fantoche 2016

Die Gewinnerfilme 2016 auf Tournee

Jedes Jahr nach dem Festival geht die Crème de la Crème des animierten Kurzfilms auf Tournee!

Chaque année après le festival, une sélection des meilleurs court-métrages animés part en tournée!

Ogni anno il or ore del cortometraggio animato fa un giro in seguito al festival!

Every year after the festival, a selection of the best new animated short fims goes on tour!

Presenting Partner: SRG SSR

Best of Fantoche on Tour 2016

Deutschschweiz
ab 29.9. Riffraff, Zürich, täglich 16.10h; + Fr/Sa 23.30h
29.9. Stadtkino, Basel, 21.00h
29./30.9. Kino Orion, Dübendorf, 18.00h
30.9. Capitol, Olten, with special guest Nils Hedinger, 20.00h
ab 1.10. Bourbaki, Luzern, Sa/So 13.30h

2.10. Filmpodium, Biel, 20.30h
2.10. Cinema Odeon, Brugg, 18.00h
3.10., 18.00h / 4.10., 20.30h, Qtopia, Uster

5.10. Freier Film, Aarau, 20.30h
7.10. Cinématte, Bern, 21.00h
8.10. chinoworb, Worb, 20.00h
8.10. Cameo, Winterthur, 18.00h

12.10. Orient, Wettingen, 20.30h
26.10. Cinema Sil Plaz, Ilanz (Achtung neues Datum!), 20.15h

8.11. Projektor Filmclub, Basel, 20.00h
Romandie
28.9.-4.10. Zinéma, Lausanne
1./2.10. Gesticulation Festival, La Chaux-de-Fonds
2.10. Fri-Son, Fribourg, 18.00h
19.10. Minimum, Neuchâtel
22.10. Best of Swiss Film Festivals, Leysin, Leysarium, 17.30h
25.10. Best of Swiss Film Festivals, Leysin, Cinéma Régency, 17.00h
27.10. Minimum, Neuchâtel, 18h
28.10., Minimum, Neuchâtel, 20h
10./11.6.2017 Delémont BD, Cinéma La Grange, Delémont
Ticino
7.10. Atelier Teatro di Camedo, Camedo, Centovalli, 20.00h
21.10. Teatro di Banco, Banco, 21.00h
20.11. Cinema Lux, Massagno, 18.00h, 20.30h
International
19.10. Filmclub im Takino, Schaan Liechtenstein, 20.30h
9.11. Fondation Suisse, Paris, 20.30h
24.11. Anilogue Festival, Budapest, 19.30h
24.-27.11. Seoul Best of the Best Animation Festival
2.-4.12. Shenzhen Independent Animation Biennale, Shenzhen, China
5.8.17 Krakau Animation Summer Days, Etiuda Anima, Krakau

Best Kids on Tour 2016

Deutschschweiz
ab 29.9. Kino Houdini, Zürich, 14.10h
2.10. Cameo, Winterthur, 11.00h
2.10. Filmpodium, Biel, 17.00h
2.10. Qtopia, Uster, 15.00h
22.10. Kino Krone, Burgdorf Kulturnacht, 17.00h/18.00h
23.10. Orient, Wettingen, 15.00h
26.10. Cinema Sil Plaz, Ilanz, (Achtung neues Datum!), 14.00h
29.10. Lichtspiel, Bern, 14.00h
Romandie
1./2.10. Cinéma Bellevaux, Lausanne, 14.30h
1./2.10. Gesticulation Festival, La Chaux-de-Fonds
21.10. Best of Swiss Film Festivals, Leysin, Cinéma Régency, 09.30h
23.10. Best of Swiss Film Festivals, Leysin, Leysarium, 14.30h

10./11.6.2017 Delémont BD, Cinéma La Grange, Delémont
Ticino
19.11. Castellinaria, Bellinzona, 17.00h
20.11. Cinema Lux, Massagno, 15.00h
Atelier Teatro di Camedo, Camedo, Centovalli > to be announced
International
19.10. Filmclub im Takino, Schaan Liechtenstein, 15.00h
6.8.17 Krakau Animation Summer Days, Etiuda Anima, Krakau

 

BEST OF FANTOCHE ON TOUR 2016 Filmprogramm

SWISS YOUTH AWARD
Hypertrain  Etienne Kompis, Fela Bellotto, CH 2016, 3’35’’

BEST FILM
Before Love  Igor Kovalyov, RU 2015, 19’15“

BEST SWISS
Das Leben ist hart  Simon Schnellmann, DE/CH 2015, 3’

NEW TALENT
Forever  Zhong Su, CN 2016, 17’

HIGH SWISS RISK  |  PUBLIKUMSPREIS SCHWEIZER WETTBEWERB
Analysis Paralysis  Anete Melece, CH 2016, 9’04“

BEST VISUAL
Among the Black Waves  Anna Budanova, RU 2016, 11’10’’

PUBLIKUMSPREIS INTERNATIONALER WETTBEWERB
Mr Madila  Rory Waudby-Tolley, GB 2015, 8’37’’
 

BEST KIDS 2016 Filmprogramm

Hamlet. Comedy.  Eugeniy Fadeyev, RU 2016, 5’“

BEST KIDS
L’arbre  Lucie Sunkova, FR/CZ, 14’30’’

Bat Time  Elena Walf, DE 2015, 4’

Neïla  Audrey Bellot, Laurene Desoutter, Amandine Fernandes, Ludivine Lahaeye, Lucas Langou, David Tabar, Guillaume Vezzoli, Eline Zhang, FR 2015, 9’07’’

FANTASTIC SWISS
One, Two, Tree  Yulia Aronova, CH/FR 2015 6’50’’

Krake  Julia Ocker, DE 2015, 3’48’’

KINDERPUBLIKUMSPREIS
Taking the Plunge  Elizabeth Ku, Nicolas Manfredi, Marie Raoult, Thaddaeus Andreades, USA 2015, 6’42’’

Meanwhile on the Train  Aidan McAteer, IE 2015, 1’

King Kills  Polina Minaeva, RU 2015, 4’55’’

I am not a Mouse  Evgenia Golubeva, GB 2015, 2’

Crin-Crin  Iris Alexandre, BE 2015, 4’19’’